Dla alergików

PROGNOZA DLA OSÓB UCZULONYCH:

26 maja 2023 

Trwa sezon pylenia traw. Stężenia ziaren pyłku traw utrzymują się od niskich do średnich. Stężenie ziaren pyłku dębu jest coraz niższe. Za około 1 tydzień można spodziewać się zakończenia sezonu pyłkowego dębu.

Cały czas intensywnie pyli sosna, co widać na chodnikach i samochodach, zwłaszcza po deszczu.
Obserwujemy również coraz wyższe stężenia zarodników grzybów z rodzaju Alternaria.

Kalendarz pyłkowy dla Poznania
Kalendarz pyłkowy dla Poznania

 

Serdecznie zachęcamy do lektury “Poznańskiego Przewodnika Alergika” (red. Ł. Grewling i B. Jackowiak, wyd. Kontekst). W przewodniku znajdą Państwo wiele ważnych informacji dotyczących chorób alergicznych i profilaktyki alergii wziewnej. Ponadto przewodnik zawiera opis najważniejszych gatunków alergennych występujących w Poznaniu oraz uaktualniony kalendarz pylenia. Zachęcamy również do rozwiązania krzyżówki – wśród osób, które prześlą prawidłowe rozwiązanie (do dnia 1 grudnia 2021), rozlosowane zostaną nagrody. Link to przewodnika poniżej:
Poznanski Przewodnik Alergika

Osoby zainteresowane alergiami pyłkowymi, szczególnie osoby uczulone oraz lekarzy alergologów zachęcamy do obejrzenia webinarium pt. “Alergia pyłkowa w pigułce, czyli na co osoby uczulone powinny być szczególnie wyczulone“, które odbyło się 19 maja 2021 na Wydziale Biologii UAM. Link do webinarium poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=rdvhOC3GY0c&t=210s

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w akcji “Nie-boska ambrozja” dotyczącej poszukiwania na terenie Poznania i okolic stanowisk ambrozji – silnie alergennej i inwazyjnej rośliny z Ameryki Północnej. Bliższe informacje na temat tej akcji można znaleźć na stronie AMUNATCOLL:
http://anc.amu.edu.pl/ambrozja.php
oraz na webinarium pt. “Nie-boska ambrozja w Poznaniu: razem tworzymy mapę występowania najbardziej alergennej rośliny świata“, które odbyło się 8 września 2021 r.
https://www.youtube.com/watch?v=jsE_8wtx8iU&t=1514s

Zachęcamy również do wypełnienia krótkiej ankiety (zakładka “Ankieta“), dotyczącej sytuacji alergologicznej w Poznaniu. Uzyskane informacje pozwolą nam lepiej określić stopień zagrożenia ze strony ziaren pyłku i zarodników grzybów oraz oszacować przydatność niektórych środków stosowanych w profilaktyce chorób alergicznych.